Kariyer Merkezlerinin Geleceği Çalıştayı Gerçekleştirildi

Kariyer Merkezlerinin Geleceği Çalıştayı Gerçekleştirildi

  •  9 Kasım 2020 Pazartesi
  •  488 Görüntüleme
  •  Yazdır

Kariyer Merkezimiz tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde "Kariyer Merkezlerinin Geleceği” çalıştayı gerçekleştirildi.  Karadeniz Bölgesi Üniversiteleri Kariyer Merkezi Yöneticilerinin katılım gösterdiği çalıştayın açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş, Genel Sekreterimiz Fatih Alhan, KARMER Müdürümüz Doç. Dr. Doğan Bozdoğan, Dekanlarımız ve İşkur Tokat İl Müdürü Bekir Fındık katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KARMER Müdürü Doç. Dr. Doğan Bozdoğan Kariyer merkezlerinin geleceği çalıştayı hakkında bilgiler aktardı. Bozdoğan konuşmasında şunlara değindi: “Kariyer merkezimiz Sayın Rektörümüzün önemli katkılarıyla kurulan bir yıllık bir merkez. Kurulduğumuz günden itibaren birçok eğitim, seminer ve kariyer etkinliği gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları ofisinin KARMER’in gelişiminde önemli katkıları var. Karadeniz Bölgesinin önemli bir güç olduğunu düşünüyoruz ve ortak bir paydada birleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. YÖK tarafından düzenlenen ve Sayın Rektörümüzün bizzat katıldığı “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” çalıştayı bugün burada açılışını yaptığımız çalıştayın ana çıkış noktasını oluşturuyor. Çünkü geleceğin mesleklerini veya mesleklerin geleceğini öğrencilere aktarabilecek en önemli birimlerden bir tanesi Kariyer Merkezleridir. Dolayısıyla Kariyer Merkezlerinin geleceğini ciddi anlamda tartışmamız gerekiyor. Çalıştayımızın da ana temasını bu oluşturuyor. Bu vesileyle Sayın Rektörümüze ve katkısı olanlara teşekkürlerimi iletiyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada, Üniversitemizin gelişiminden bahsederek Üniversitemizin US News Dünya sıralamasında 1065, Asya sıralamasında 278, Türkiye sıralamasında 18. sırada yer aldığını belirtti. Rektörümüz konuşmasında şunlara değindi: “İki tip değerlendirme var. YÖK’ün de akredite olarak kabul ettiği ve bizim onlara abone olmak suretiyle verilerimizi kendimizin sağladığı, akredite olmuş kuruluşun da bizim verilerimizi denetlediği derecelendirmeler var. Bunlardan bir tanesi de Times High Education. THE World University Rankings sıralamasına göre klinik ve sağlık bilimleri alanında 601+’da yer almaktayız. Times Higher Education sıralamasında da üniversitemiz 1001+’da yer almaktadır. Bu sıralamalarla üniversitemiz ciddi bir başarı elde etmiştir. İkinci değerlendirme ise; açık sistemleri kullanarak mevcut olan ortamlarda tarama yaparak verileri elde ediyor ve ona göre bir sıralama yapıyor. Bunun için verilerinizi açmanız gerekiyor. Önemli olan bu durumun farkına varabilmektir. Biz bunun farkındayız. Aynı zamanda bütün üniversiteye dışardan bir bakış yaptırarak eksik olan yönlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Yeşil kampüs sıralamasında Dünyada 528. sıradayız. Bu yıl verilerimizi tekrar düzenledik ve bazı güncellemeler yaptık. Derecelendirme kuruluşlarının bazı parametreleri var. Binalarınızda doğal havalandırma var mı veya yağmur sularını değerlendiriyor musunuz, kampüs içerisinde araç hareketliliğini azaltıyor musunuz, çöpleri ayrıştırıyor musunuz, yenilenebilir enerji kullanıyor musunuz gibi pek çok parametrede üniversitemizde çalışmalar yapıyoruz. Üniversitemiz tüm bu alanlarda farkında olan bir üniversite. Biz öğrencilerimize bu noktalarda da farkındalık yaratıyoruz.”

Özel sektörün ihtiyaçları anlamında müfredatlarda değişikliğe gidilmesi konusunda da bilgiler aktaran Rektörümüz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Müfredatların usulüne uygun bir şekilde değiştirilmesi için iki yıllıklarda üç yılda bir, 4 yıllıklarda ise 5 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak özel sektörde sürekli ihtiyaçlar değişiyor. Bu nedenle, sürekli güncelleme gerekiyor. Müfredat değişikliğini bazı noktalarda özel sektörün ihtiyaçlarına göre güncelleyemiyorsak öğrenciye ilave eğitim vermemiz gerekiyor. İşte bu eğitimi Kariyer Merkezilerinde veriyoruz. Merkezimizde güzel konuşma, mülakat becerisi, özgeçmiş yazabilme gibi istihdama yönelik birçok alanda eğitim verilmektedir. Yani diplomanın yanı sıra öğrencilerimize eğitim gördükleri alanlarla ilgili belgeler de veriliyor. Tecrübeli eleman istenen bir ortamda sertifikasyon önemli bir anlam taşımaktadır. Tecrübe yoksa belgenizin olması gerekiyor. Kariyer merkezi öğrencilere bu anlamda da bir destek veriyor.”

Rektörümüz YÖK tarafından düzenlenen Geleceğin Meslekleri Mesleklerin Geleceği projesi hakkında da bilgiler aktararak üniversitemizin bu projede pilot üniversite olduğunu söyledi. Rektörümüz şu şekilde konuştu: “Üniversite olarak geleceğin meslekleri mesleklerin geleceği projesi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak her yıl 1000 öğrencinin altı ay boyunca istihdama yönelik olarak kariyer geliştirme merkezilerinde eğitimini hedefliyoruz. Bunun bir tarafında işverenler olacak. Bu anlamda TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Hisarcıklıoğlu özel sektörün ihtiyaçları ve destekleri noktasında yardımcı olacaklar. YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç da YÖK’ün bu projesinde üniversitemizin pilot üniversite olmasını desteklemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile de görüşmelerimizi yaptık. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer de bize destek vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu eğitimlere hem katkı sağlayacak hem de belgelerimiz Milli Eğitim onaylı olacak. Dolayısıyla bir tarafta üniversite diğer tarafta işveren, YÖK ve MEB olmak üzere Üniversitemiz inşallah birkaç ay içerisinde bu projeyi hayata geçirecek.”

Rektörümüz konuşmasını çalıştaya destek veren Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın İşkur Tokat İl Müdürümüz ve KARMER Müdürümüze teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

Konuşmalar sonrası katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi. Akabinde Çalıştayı gerçekleştirmek üzere katılımcılar ile birlikte Kariyer Merkezine geçildi.

Karadeniz Bölgesi Kariyer Merkezleri temsilcileri ile yapılan durum değerlendirmesinde; öğrencilere yönelik yapılan kariyer rehberliği ve danışmanlığı, staj destekleri, işe alım ve kariyer etkinlikleri/eğitimleri konularına değinildi. Ayrıca Kariyer Merkezlerinin sosyal medya kullanım durumu, bilgilendirme ve tanıtımı, bütçesel ve mali talepler, sağlanan hizmetler, personeller, paydaşlar, yapılan etkinlikler ve diğer kariyer uygulamaları konuları görüşüldü ve gerekli fikir alışverişleri yapıldı. Daha sonra Kariyer Merkezleriyle ilgili gelişmeler, sorunlar ve çözümler hakkında çeşitli önerilerde bulunuldu. Son olarak Mezun Bilgi Sistemi (MBS), Kariyer Eğitim Sistemi (KES) projelerinin tanıtımı yapıldı ve Kariyer Merkezlerinin geleceği hakkında ne gibi çalışmaların yapılabileceği konuşuldu.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Binası Taşlıçiftlik Yerleşkesi Merkez/TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.