Faydalı Linkler

Bağlantılar

Faydalı Linkler

 •  26 Şubat 2020 Çarşamba
 •  397 Görüntüleme
 •  Yazdır

Özgeçmiş (CV) Hazırlama Kılavuzu

Bir kimsenin doğumundan yaşadığı güne kadar geçirdiği belli başlı evreleri içeren, insanın becerilerini, iş yapma gücü ve tecrübelerini ihtiva eden bir belgedir. CV kısaltması ise; özgeçmişin İngilizce karşılığı olan Curriculum Vitae kelimesinden gelmektedir. Özgeçmiş/ CV, yaşam boyunca elde edilen yetkinliklerin özetidir. Başvuru yaptığınız şirket veya pozisyonda sizleri bir adım ileri veya geri taşıyabilecek olan bu özet, aynı zamanda mülakat öncesi sizi tanıtacak ilk belgedir. Dolayısıyla mutlaka doğru bilgilerden oluşmalı, net, özenli ve açık bir şekilde hazırlanmalıdır.

Kronolojik CV, performans CV, işlevsel CV, hedefe yönelik CV ve alternatif CV türleri vardır. Bunlardan en sık kullanılan kronolojik CV ve fonksiyonel CV formatları’dır. Kronolojik CV formatı, günümüzden başlanarak geriye doğru gidilerek bir sıra ile hazırlanır. Fonksiyonel CV formatında ise; bireyin iş hayatındaki tecrübelerine, becerilerine ve ilgili pozisyona sağlayabileceğini öngördüğü katkılara yer verilir.

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

 • Sizden özgeçmişiniz istendiyse en kısa süre içerisinde, eksik kısımlar varsa tamamlayarak gönderiniz.
 • Bir başkasına daha önce CV gönderdiyseniz, e-posta yolu ile o gönderiden iletmeniz dezavantaja neden olabilir. CV’lerinizi mutlaka özel olarak hazırlamalı ve o haliyle göndermelisiniz.
 • Başvuru yapacağınız işe göre yeteneklerinizi ön plana çıkarmak sizlere avantaj sağlayacaktır. Fakat bunu yaparken gerçeklerden uzaklaşmamaya dikkat edilmelidir.
 • Tecrübesi olmayan adaylar, başvuru yapacağı işte hedefini net bir şekilde belirlemeli, ‘’Kariyer Hedefi’’ başlığında net bir şekilde açıklamalıdır.
 • İmla ve yazım hataları, deneyimleri yanlış sıra ile aktarma, çok uzun veya kısa yazma, adres, telefon ve kişisel bilgileri eksik yazma en sık karşılaşılan hatalar arasında yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki; özenli bir özgeçmiş özenli bir bireyi temsil eder. Dolayısıyla özgeçmişinizin imla ve yazım hataları içermemesine, bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğuna emin olunuz.
 • Özgeçmişinize ekleyeceğiniz fotoğrafın, e-posta adresinizin ciddiyetsiz olmamasının çok önemli bir faktör olacağını unutmayınız.
 • Katılmış olduğunuz eğitim, kurs, seminer, varsa aldığınız burslar ve sertifikalar özgeçmişinizde yer almalıdır.
 • Erasmus, Mevlana, Farabi vb. öğrenci değişim programlarından yararlandıysanız, bu bigileri özgeçmişinize ilave etmeyi unutmayınız.

Özgeçmişin Ana Başlıkları

 • Ad, Soyad, Adres ve Telefon
 • İş ve Kariyer Hedefi
 • Eğitim
 • İş Tecrübesi
 • Yabancı Dil
 • Hobiler ve İş Hayatı Dışındaki Faaliyetler
 • Kişisel Bilgiler

İş Nasıl Aranır?

 • Gazete ilanları: Günümüzde gazetelerin bazı eklerinde iş ilanları yer almaktadır. Geçmişte daha yaygın olarak kullanılan bu yöntem, iş bulmak maksadı ile hala kullanılmaktadır.
 • Diğer İlanlar: Yazılı ve görsel medya ile internet dışında ilan bulabileceğiniz kaynaklar şunlardır;
 1. İşyerine asılan ilanlar
 2. Okul, askeri birlikler, mesleki kuruluşlar vb. asılan ilanlar
 3. El ilanları
 4. Posta ile yapılan ilanlar
 5. Radyo ve televizyon ile yapılan ilanlar
 • Firmaların Kurumsal İnternet Siteleri: Bazı firmalar kendi kurumsal sitelerinde, boş pozisyonları uygun şekilde değerlendirmek veya nitelikli personel bulabilmek amacıyla genel başvuru da kabul etmektedir. Bu ilanlara özgeçmişinizi hazırlayıp gönderebileceğiniz gibi; online başvuru da kabul edilebilmektedir.
 • Firma ve Çalışanları: Çalışmayı hedeflediğiniz firma ile iş ağı kurmanız faydanıza olacaktır. Yani firmada çalışanlar ile bağlantı kurarak açık pozisyonun bulunup bulunmadığını varsa, bu pozisyon için tavsiye edilmenizi sağlayabilirsiniz.
 • Arkadaş, Akraba ve Tanıdıklar: İş ararken, aradınız işin türünü, niteliklerini yakınlarınız ile paylaşmanız sizlere avantaj sağlayabilir. Böylelikle; kendi çalıştıkları firmalarda sizin görmemiş olabileceğiniz iş fırsatlarından sizleri haberdar edebilir, bu pozisyonlar için sizi tavsiye edebilir, çalıştıkları firma hakkında doğru bilgi verebilirler.
 • Türkiye iş Kurumu: İŞKUR’dan faydalanabilmek için internet sitesinden online kayıt oluşturabilir veya şahsen kurum ünitelerine başvurarak kayıt olabilirsiniz.
 • İnsan kaynakları (İK) Firmaları: İK Firmaları sizlere iş bulmak ile sorumlu değildir. Sizlerin özgeçmişlerini danışmanlık ve destek hizmeti verdikleri diğer firmalara iletirler.
 • İnsan Kaynakları Siteleri: Günümüzde en yaygın olarak kullanılan iş arama yöntemidir. Bu sitelerde hazırlanan özgeçmişlerdeki bilgilerin doğruluğu ve güncelliği önem taşımaktadır.
 • Firmaların Okul Ziyaretleri, Kariyer Günleri, Kariyer Merkezleri: Üniversitemizde de düzenlenmesi planlanan kariyer günleri etkinliklerinde firmalar nitelikli öğrencileri değerlendirmektedir. Öğrencilerimiz bu etkinlikler sayesinde firmaları daha yakından tanıyabilir, firmaların iş başvuru formlarını doldurma fırsatı yakalayabilir.
 • Staj Uygulamaları: Öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamaya aktarımını sağlayan staj programları, öğrencilere başarılı bir staj dönemi ile kendilerini gösterme fırsatı ve çalışma koşullarını gözlemleme imkanı sunabilir.

Kariyer Seçimi:

Kariyer seçimi, kendini tanıma, hangi alanda çalışmanın daha tatmin edici olduğunu belirlemekle başlar.

 • Bu kısımda şu sorular üzerinde çalışmak faydalı olacaktır.

Kişisel becerilerim neler?

İş hayatımdan beklentim nedir?

Kişisel değerlerim ve ilgi alanlarım neler?

Çalışma koşulları ve ortamını belirlemek, sektör seçimi yapmak ve iş alanını detaylıca araştırıp karar vermek devamlılık ve başarı açısından önem taşımaktadır.

Eğitim alınan alan ile ilgili sektörlerden büyüyen ve küçülenlerin, bu alanda var olan firmaların hangileri olduğunun araştırılması katkı sunacaktır. Araştırmaya aşağıdaki linklerden başlayabilirsiniz;

Tokat Ticaret Ve Sanayi Odası

http://www.tokattso.org.tr/

TİM- Türkiye İhracatçılar Meclisi:

http://www.tim.org.tr/tr/basin-odasi- gundem-tim- ilk-1000- ihracatci-firmayi- acikladi.html

Türkiye’nin İlk 500 Firması:

https://www.capital.com.tr/listeler/capital-500

 1. Kendini Tanımak
 2. Ne İstediğine Karar Vermek
 3. Dünyada ve Piyasada Neler Oluyor?

EUROPASS

Europass Nedir?

Europass, kullanıcıların yeterlilik ve yetkinliklerini Avrupa ülkelerinde, açık ve kolay bir şekilde anlatabilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Europass birbiriyle koordineli dokümanlardan oluşan, iş arayanlarla işverenler arasındaki iletişimi sınır tanımaksızın geliştiren bir klasördür. Europass sektörler arası olduğu gibi ülkeler arasında da mesleki hareketliliğe yardımcı olmakta ve eğitim ve öğrenimde hareketliliği destekleyerek değer katmaktadır. Europass başvurusu yapmak için online olarak CV hazırlanabilmektedir. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://europass.gov.tr/component/content/article/78-europass/71-sss.html

Mülakat Nedir?

Mülakat bir başka deyişle iş görüşmesi, çalışan alımı yapan firma yöneticileri ve işe başvuran adayların birbirleri hakkında bilgi edinmelerini sağlayan, başvuran adayın eğitim geçmişi, çalışma koşulları, adayın karakteri, geçmiş iş tecrübeleri, bilgi, birikimi ve hedeflediği kariyer durumunu içeren konuların paylaşıldığı, mülakatın süresini işveren firmanın belirlediği  kısa bir toplantıdır. Mülakat türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://ogrencikariyeri.com/haber/mulakat-turleri

Güncel Mülakat Soru Örnekleri

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

En büyük başarınız ve başarısızlığınız nedir?

Neden bu bölümde çalışmak istiyorsunuz?

Şirketimize ne gibi katkılarınız olacak?

Sizi neden işe alalım?

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?

Bize kötü yönlerinizden bahseder misiniz?

Stres ile nasıl başa çıkabiliyorsunuz?

                                    Mülakatta En Sık Yapılan Hatalar

 • Özel bilgiler vermek
 • Geçmiş problemlerden bahsetmek
 • Ücreti tartışmak. (İşe alındıktan sonra tartışılan bir konudur.)
 • Mülakatçının sözünü kesmek
 • Sorulara evet, hayır gibi çok kısa cevaplar vermek
 • Aile sorunlarını açmak
 • Dürüst cevaplar vermemek
 • Ciddiyetsiz cevaplar vermek
 • Önceki iş yeri hakkında olumsuz görüş beyan etmek

Nasıl Deneyim Kazanırım?

Kariyer seçiminizin size uygunluğunu test etmenin en iyi yolu deneyim kazanmaktır. Deneyim işi daha iyi tanımanızı, kendi yeterliliğinizi ölçmenizi sağlayacaktır. Deneyim kazanmanın ara dönem/yaz stajı/uzun dönemli stajlar, gönüllü çalışmalar, yarı zamanlı işler vb. birçok yolu vardır. Okumakta olduğunuz bölüm ile ilgili deneyim kazanmanın en iyi yolu stajlardır. Staj yapacağınız firmayı belirlemek için internetten yararlanabilir, sosyal ağlardan yardım alabilir, kariyer merkezimizde düzenlenmesi planlanan kariyer fuarlarına katılarak firma yetkilileri ile iletişim kurabilir veya özgeçmişiniz ile birlikte doğrudan firmalara başvuru yapabilirsiniz. Stajınızı yaptığınız firmalar gelecekteki iş yeriniz olabileceği için, staj esnasında gösterilen performans önem taşımaktadır.

                                

                               Faydalı Linkler

Kariyer Konusunda İlham Verebilecek Linkler

http://anlatsin.com/

https://www.isinisev.com/rol-modeller

http://www.ted.com/

http://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/?utm_source=bilgiuniversitesi&utm_medium=widget&utm_campaign=kariyerrehberi

http://whatcanidowiththismajor.com/major/

http://www.vault.com/

http://www.ceotudent.com/

www.pariyer.com 

toptalent.co/

www.dualtalent.net/

www.dpb.gov.tr

esube.iskur.gov.tr

www.secretcv.com

 www.kariyer.net 

www.yenibiris.com 

www.hrm.com.tr

www.kariyeryolculugu.com

www.careerjet.com.tr

www.kariyerinfo.com 

Tokat Ticaret Ve Sanayi Odası

http://www.tokattso.org.tr/

TİM- Türkiye İhracatçılar Meclisi:

http://www.tim.org.tr/tr/basin-odasi- gundem-tim- ilk-1000- ihracatci-firmayi- acikladi.html

Türkiye’nin İlk 500 Firması:

https://www.capital.com.tr/listeler/capital-500

Europass Başvurusu

https://europass.gov.tr/component/content/article/78-europass/71-sss.html


Mülakat Türleri

http://ogrencikariyeri.com/haber/mulakat-turleri


Ön Yazı Nasıl Yazılmalı?

https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/onyazi-nasil-yazilmali/


CV Yazma Kılavuzu

https://career.tedu.edu.tr/tr/career/staj-kitapcigiTokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Binası Taşlıçiftlik Yerleşkesi Merkez/TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.